CMC-6010-42L100
Manufacturer
Category
Microphones
Mfr. Part #
CMC-6010-42L100
Description
MIC COND ANLG OMNI -42DB 0.236"D
Details Description
100 Hz ~ 20 kHz Analog Microphone Electret Condenser 2 V ~ 10 V Omnidirectional (-42dB ±3dB @ 94dB SPL) Wire Leads
Package
Box
Mfr
CUI Devices
Series
CMC
Package
Box
Product Status
Active
Type
Electret Condenser
Output Type
Analog
Direction
Omnidirectional
Frequency Range
100 Hz ~ 20 kHz
Sensitivity
-42dB ±3dB @ 94dB SPL
S/N Ratio
58dB
Impedance
2.2 kOhms
Voltage – Rated
2 V
Voltage Range
2 V ~ 10 V
Current – Supply
500 µA
Port Location
Top
Ratings
Termination
Wire Leads
Size / Dimension
0.236″ Dia (6.00mm)
Height (Max)
0.047″ (1.20mm)