CTDRQ127F-150M
Manufacturer
Category
Arrays, Signal Transformers
Mfr. Part #
CTDRQ127F-150M
Description
15UH SMD DUAL INDUCTR/TRANSFRMR
Details Description
Shielded 2 Coil Inductor Array 56.36 µH Inductance – Connected in Series 15 µH Inductance – Connected in Parallel 33.3mOhm Max DC Resistance (DCR) – Parallel 5.03 A Nonstandard, 4 Lead
Package
Nonstandard, 4 Lead
Mfr
Central Technologies
Series
CTDRQ127F
Package
Tape & Reel (TR)
Product Status
Active
Number of Coils
2
Inductance – Connected In Parallel
15 µH
Inductance – Connected In Series
56.36 µH
Tolerance
±20%
Current Rating – Parallel
5.03 A
Current Rating – Series
2.51 A
Current Saturation – Parallel
9.66 A
Current Saturation – Series
4.83 A
DC Resistance (DCR) – Parallel
33.3mOhm Max
DC Resistance (DCR) – Series
129mOhm Max
Shielding
Shielded
Ratings
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Mounting Type
Surface Mount
Package / Case
Nonstandard, 4 Lead
Size / Dimension
0.492″ L x 0.492″ W (12.50mm x 12.50mm)
Height
0.315″ (8.00mm)