CTDRQ127F-151M
Mfr. Part #
CTDRQ127F-151M
Description
150UH SMD DUAL INDUCTR/TRANSFRMR
Details Description
Shielded 2 Coil Inductor Array 579.6 µH Inductance – Connected in Series 150 µH Inductance – Connected in Parallel 261mOhm Max DC Resistance (DCR) – Parallel 1.59 A Nonstandard, 4 Lead
Inductance – Connected In Parallel
150 µH
Inductance – Connected In Series
579.6 µH
Tolerance
±20%
Current Rating – Parallel
1.59 A
Current Rating – Series
796 mA
Current Saturation – Parallel
3.01 A
Current Saturation – Series
1.51 A
DC Resistance (DCR) – Parallel
261mOhm Max
DC Resistance (DCR) – Series
1.013Ohm Max
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Size / Dimension
0.492″ L x 0.492″ W (12.50mm x 12.50mm)
Height
0.315″ (8.00mm)