CTDRQ127F-331M
Manufacturer
Category
Arrays, Signal Transformers
Mfr. Part #
CTDRQ127F-331M
Description
330UH SMD DUAL INDUCTR/TRANSFRMR
Details Description
Shielded 2 Coil Inductor Array 1.294 mH Inductance – Connected in Series 330 µH Inductance – Connected in Parallel 540mOhm Max DC Resistance (DCR) – Parallel 1.04 A Nonstandard, 4 Lead
Package
Nonstandard, 4 Lead
Mfr
Central Technologies
Series
CTDRQ127F
Package
Tape & Reel (TR)
Product Status
Active
Number of Coils
2
Inductance – Connected In Parallel
330 µH
Inductance – Connected In Series
1.294 mH
Tolerance
±20%
Current Rating – Parallel
1.04 A
Current Rating – Series
522 mA
Current Saturation – Parallel
2.01 A
Current Saturation – Series
1.01 A
DC Resistance (DCR) – Parallel
540mOhm Max
DC Resistance (DCR) – Series
2.172Ohm Max
Shielding
Shielded
Ratings
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Mounting Type
Surface Mount
Package / Case
Nonstandard, 4 Lead
Size / Dimension
0.492″ L x 0.492″ W (12.50mm x 12.50mm)
Height
0.315″ (8.00mm)