PC792C-1C-C-12C-N-X
Manufacturer
Category
Automotive Relays
Mfr. Part #
PC792C-1C-C-12C-N-X
Description
RELAY AUTOMOTIVE SPDT 50A 12V
Package
Bag
Mfr
Picker Components
Series
Package
Bag
Product Status
Active
Coil Type
Non Latching
Coil Current
150 mA
Coil Voltage
12VDC
Contact Form
SPDT (1 Form C)
Contact Rating (Current)
50 A
Switching Voltage
75VDC – Max
Must Operate Voltage
7.8 VDC
Must Release Voltage
1.2 VDC
Operate Time
7 ms
Release Time
2 ms
Features
Mounting Type
Socketable
Termination Style
Plug In, Quick Connect – 0.250″ (6.3mm)
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Contact Material
Silver Tin Oxide (AgSnO)
Coil Power
1.8W
Coil Resistance
80 Ohms