TBDR-05-25-GY
Mfr. Part #
TBDR-05-25-GY
Description
2.5 MM WIRE SIZE, UL94 V-0, GRAY
Details Description
Terminal Block Connector 2 Position Feed Through Gray 12-26 AWG
Type
Feed Through
Disconnect Type
Number of Positions
2
Terminal – Width
5.2mm
Termination Style
Push In, Spring
Current – IEC
24 A
Voltage – IEC
800V
Current – UL
20 A
Voltage – UL
600V
Wire Gauge or Range – AWG
12-26 AWG
Wire Gauge or Range – mm²
0.2-2.5mm²
Stripping Length
10mm ~ 12mm