TBDR-07-15-GY
Manufacturer
Category
Din Rail, Channel
Mfr. Part #
TBDR-07-15-GY
Description
1.5 MM WIRE SIZE, UL94 V-0, GRAY
Details Description
Terminal Block Connector 4 Position Feed Through Gray 14-26 AWG
Package
Box
Mfr
CUI Devices
Series
TBDR
Package
Box
Product Status
Active
Type
Feed Through
Disconnect Type
Number of Positions
4
Number of Levels
1
Terminal – Width
3.5mm
Termination Style
Push In, Spring
Current – IEC
17.5 A
Voltage – IEC
500V
Current – UL
15 A
Voltage – UL
300V
Wire Gauge or Range – AWG
14-26 AWG
Wire Gauge or Range – mm²
0.2-1.5mm²
Features
Color
Gray
Fuse Type
Material – Insulation
Polyamide (PA66), Nylon 6/6
Material Flammability Rating
UL94 V-0
Stripping Length
8mm ~ 10mm