TBDR-12-15-BK
Mfr. Part #
TBDR-12-15-BK
Description
1.5 MM WIRE SIZE, UL94 V-0, BLAC
Details Description
Terminal Block Connector 4 Position Feed Through Black 14-26 AWG
Type
Feed Through
Disconnect Type
Number of Positions
4
Number of Levels
2; Connected
Terminal – Width
3.5mm
Termination Style
Push In, Spring
Current – IEC
16 A
Voltage – IEC
500V
Current – UL
15 A
Voltage – UL
300V
Wire Gauge or Range – AWG
14-26 AWG
Wire Gauge or Range – mm²
0.2-1.5mm²
Features
Color
Black
Stripping Length
8mm ~ 10mm