UMPS-10-03.5-L-V-S-W-TR
Manufacturer
Category
Blade Type Power Connector Assemblies
Mfr. Part #
UMPS-10-03.5-L-V-S-W-TR
Description
CONN MPOWER 2MM FMALE 10POS GOLD
Details Description
10 Position Receptacle, Female Blade Sockets Connector Solder 0.079" (2.00mm) Surface Mount
Package
Tape & Reel (TR)
Mfr
Samtec Inc.
Series
mPower™ UMPS
Package
Tape & Reel (TR)
Product Status
Active
Connector Style
Connector Type
Receptacle, Female Blade Sockets
Number of Positions
10
Pitch
0.079″ (2.00mm)
Mounting Type
Surface Mount
Number of Rows
1
Termination
Solder
Wire Gauge
Features
Solder Retention
Color
Black
Fastening Type
Contact Material
Copper Alloy
Contact Finish
Gold
Contact Finish Thickness
10.0µin (0.25µm)
Voltage Rating
650 V
Material – Insulation
Liquid Crystal Polymer (LCP)
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C